همه چیز در مورد بدنسازی

آشنایی با اصول علمی بدنسازی

داروهای استروئید

 

 

Anabolicum

یکی از دوستان سئوالی در زمینه داروی  Anabolicum پرسیده بودند  که لازم میدانم توضیح کوچکی در مورد آن داده واز این پس موارد دیگری را در بخش داروها و مکملها قرار داده و به بررسی آنها بپردازیم.امروزه ويال هايي به نام Anabolicum در بازار دارويي يافت شده و به فراواني نيز به فروش مي رسد و خواص جادويي و اکسير گرونه نيز به آن نست داده شده و ادعا مي شود که اين دارو تضمين کننده قهرماني نيز خواهد بود. فروشندگان و در بسياري از موارد نيز خريداران از محتويات واقعي دارويي که بين اين دو رد و بدل مي شود اطلاع درستي ندارند و با توجه به اين که داروها در اغلب موارد با اسامي تجارتي گوناگون عرضه مي شوند براي قالب کردن گنجشک به جاي قناري به ورزشکاران نگون بختي که دسترسي به استروئيدهاي اصل نداشته و داروهاي عرضه شده در بازار سياه دارو را به نام اصل خريده و مصرف مي کنند نيز نيازي به رنگ کردن آن هم نخواهد بود. اين دارو در اصل همانند ناندرولون دکانواتي است که نمونه هاي ايراني آن در داروخانه هاي کشور به فراواني، به وفور و به قيمت بسيار پايين تر از آنچه که قلابي فروشان از ورزشکاران طبي مي کنند يافت مي شود و کمپاني بريتيش دراگون نيز آن را در قالب دارويي که در اين مقاله تشريح شد توليد و عرضه کرده است. Anabolicum که به صورت ويال هاي 10 ميلي ليتري نيز عرضه مي شود در اصل ناندرولوني است که به صورت ويال و براي مصارف دامپزشکي و حيواني تهيه و عرضه مي شود.

 

 

سوستانون

«سوستانون» استروئيدي روغني و قابل تزريق است كه كمپاني داروسازي «ارگانون» آن را از تستوسترون تهيه كرده است. اين دارو نيز تركيبي از چهار «استر» مختلف تستوسترون مي باشد. سوستانون نيز همانند تمام داروهايي كه از تستوسترون مشتق مي شوند، خواص بسار قدرتمند آنابوليكي و در عين حال آندروژنيكي دارد. اين دارو معمولا در دوره هاي حجم و براي افزايش در خورتوجه حجم و قدرت عضلاني به كار گرفته مي شود. «سوستانون» اگر چه به راحتي تبديل به هورمونهاي جنسي زنانه مي شود اما در مقايسه با داروهايي همچون: «تستوسترون سي پيونات» و«تستوسترون انانتات» دارويي كم خطر و كم عارضه تر است.
براي مهار كردن عوارض جانبي اين دارو معمولا به همراه مصرف آن از داروهايي نظير: «نولوادكس» و «پروويرون» نيز استفاده مي كنند.
«سوستانون» از اين جهت كه آندروژني قدرتمند است ممكن است عوارض جانبي قدرتمندي از قبيل: چرب شدن پوست، آكنه، افزايش رشد موهاي زايد و ريزش موهاي سر را نيز موجب شود. براي مهار كردن اين عوارض نيز مي توان از داروهاي كم كننده عوارض بهره گرفت.
اين دارو تقريبا به مدت سه هفته در بدن به صورت فعال باقي مي ماند و به همين علت نيز فاصله بين دو ترزيق پي در پي اين دارو غالبا در حدود 10 روز توصيه مي شود. دز موثر اين دارو بين 250 ميلي گرم در هر 10 روز الي 1000 ميلي گرم در هر 7 روز تخمين زده مي شود.
برخي از ورزشكاران در مصرف اين دارو زياده روي كرده و دزهاي بسيار بالايي از آن را مصرف مي كنند. اين عمل تحت هيچ شرايطي توصيه نمي شود. همواره به اين نكته توجه داشته باشيد كه دزهاي مصرفي بالاتر از 750 يا 1000 ميلي گرم در هفته با عوارض جانبي ناراحت كننده اي همراه خواهد بود.
مصرف تركيبي اين دارو نيز به همراه ديگر داروهاي استروئيدي، نتيجه كار را مطلوبتر خواهد كرد.

                                                                     

ديانابول
 

اين دارو در برخي منابع «متاندروستونولون» نيز نوشته و خوانده شده است. «ديانابول» از معروفترين و پرمصرف ترين دارو و استروئيدهايي است که در اغلب کشورها نيز به راحتي قابل تهيه و دسترسي بوده و معمولا به قيمتهاي مناسبي نيز به فروش مي رسد. اين دارو از اولين نمونه استروئيدهايي است که در تاريخ ورزشهاي قدرتي مورد استفاده قرار گرفته است. گفته مي شود که «آرنولد شوارتزنگر» افسانه اي که روزگاري رقابتهاي مستر المپيا را تحت سيطره خود داشت، بيش از نيمي از عضلات خود را مديون همين داروست. شايد صحت و صقم اين ادعا دقيقا مشخص نباشد اما اين مسئله کاملا روشن است که بسياري از ورزشکاراني که از استروئيدهاي تزريقي دل خوشي ندارند، اين دارو را براي مصرف انتحاب کرده و آن را در برنامه دارويي خود مي گنجانند.

«ديانابول» در ترکيب با «دکادورابولين» که در برخي کشورها به «ناندرولون» نيز معروف شده است و همچنين در ترکيب با «سوستانون 250» که نام تجارتي چهار نوع تستوسترون معروف و شناخته شده نيز هست، بهتر و موثرتر عمل کرده و تاثيرات مطلوب تري بر جاي مي گذارد.

اين دارو غالبا يکي از اعضاي و اجزاي اصلي دوه هاي حجم است. اين دارو در صورتي که در دزهاي بالا مصرف شود به راحتي به هورمونهاي جنسي زنانه تبديل شده و احتباس آب و املاح فراوان در بدن را نيز سبب مي شود. براي کاستن از شدت عوارض اين دارو در بدن مي توانيد آن را به همراه داروهاي کم کننده عوارض نظير: «نولوادکس» و يا ديگر آنتي استروژنها و يا داروها و مکملهاي محافظت کننده کبد به کار بگيريد.

اين دارو به صورت قرصهاي 5 و در برخي موارد نيز 10 ميلي گرمي تهيه شده و به بازار عرضه مي شود. اين دارو عليرغم اينکه دارويي قديمي است اما هنوز هم به عنوان دارويي موثر در افزايش حجم و قدرت بدني از آن استفاده  مي شود. اطلاع از اين نکته براي کساني که قصد استفاده از اين دارو را داشته و يا از آن استفاده مي کنند الزامي است که «ديانابول» موجب احتباس آب و املاح فراوان در بدن شده و در حجم گسترده اي نيز به هورمونهاي جنسي زنانه مثل استروژن تبديل مي شود.

                                   

 امروزه اين دارو در کشورهاي مختلف و تحت عناوين تجارتي گوناگون تهيه و توليد مي شود. از معروفترين اين نمونه ها مي توان به «متاندروستونولون» اشاره کرد. از نمونه هاي اوليه اين دارو براي درمان زندانيان جنگي آزاد شده که در طول اسارت نيز از سوء تغذيه شديد رنج برده و به شدت نيز لاغر مي شدند، استفاده مي شده است. اين دارو معمولا به صورت قرصهاي 5 ميلي گرمي عرضه مي شود اما قرصهاي 5/2 و 10 ميلي گرمي آن نيز توليد شده است.

به دليل اينکه اين دارو خواص آندروژنيک بسيار قدرتمندي دارد، زنان نمي توانند از اين دارو استفاده کنند. دزهاي بالاي اين دارو علاوه بر عوارض شناخته شده اي که دارد، در برخي موارد منجر به بروز بي خواي در انسان مي شود. «ديانابول» يکي از محبوب ترين استروئيدهاي خوراکي بوده و در عصر حاضر نيز هست. اين دارو در عين حال که از موثرترين و پر قدرت ترين استروئيدهاي خوراکي در جهان به شمار مي رود، براي کبد نيز بسيار سمي بوده و مصرف طولاني مدات آن صدمات شديدي به بافت کبد وارد مي کند. مصرف توام با احتياط آن با افزايش در خور توجه حجم و قدرت عضلاني همراه است. براي کم کردن و به حداقل رساندن عوارض جانبي اين دارو، مي توانيد آن را به همراه «پروويرون» و «Legalon» که نوعي داروي تصفيه کننده کبد است، مصرف کنيد.

براي کسب نتايج بهتر از مصرف اين دارو مي توان آن را به همراه «Sustanon»، «Deca-durabolin»، «Trophobolene» و يا ديگر استروئيدهاي تزريقي و يا خوراکي مصرف نمود.

اين دارو در بسته بنديهاي متنوع و گوناگون در بازار موجود است. دز متوسط و معمول مصرف اين دارو به ميزان تقريبي 4 الي 8 قرص 5 ميلي گرمي در روز توصيه شده است اما ورزشکاران گاه دز مصرف اين دارو را تا 30 الي 40 ميلي گرم در روز نيز بالا مي برند

آنادرول
 

«آنادرول» قوي ترين و موثرترين استروئيد خوراکي است که تا به حال توليد شده است. اين دارو اثرات آنابوليک و آندروژنيک بسيار قدرتمندي دارد. ورزشکاران رشته هاي قدرتي در خارج از فصل مسابقات، تمايل و علاقه زيادي به استفاده از اين دارو نشان مي دهند. اين دارو در کنار افزايش حجم و افزايش قدرت خيره کننده اي که به ورزشکاران مي بخشد، به راحتي نيز به هورمونهاي جنسي زنانه تبديل شده و منجر به احتباس شديد آب و املاح در بدن مي شود. همين امر نيز باعث شده است تا مصرف آن بدون همراهي «پروويرون» و «نولوادکس» به هيچ وجه توصيه نشود. مصرف اين دارو به دليل احتباس آب و املاحي که در پي دارد، موجب کم شدن درد در ناحيه مفاصل مصدوم بدن شده و فرد را براي تمريني عاري از درد در مفاصل صدمه ديده مهيا مي کند. اين دارو در برخي کشورها به «اکسي بولون» نيز شهرت پيدا کرده است. نمونه اي از اين دارو در ايران نيز توسط شرکت داروسازي «الحاوي» ساخته شده و در داروخانه نيز به فروش مي رسد. اين دارو در ايران به نام «اکسي متولون» شناخته مي شود. علت بروز عارضه نوک سينه در اغلب ورزشکاران ايراني را مي توان در مصرف بي رويه و بدون برنامه اين دارو و عدم همراهي مصرف آن با مصرف داروهاي آنتي استروژن مناسب جستجو کرد. در يک کلام مي توان گفت که ورزشکاران ايراني که امروزه از عارضه نوک سينه در سطح گسترده اي رنج مي برند، آن را مديون اين داروي بسيار پر قدرت هستند.

اين دارو براي زنان و همچنين براي مبتدياني که براي اولين بار اقدام به مصرف دارو مي کنند، دارويي مناسب به شمار نمي رود.

اين دارو به صورت قرصهاي خوراکي 50 ميلي گرمي و از طرف کشورها و کمپاني هاي مختلف تهيه و به بازار عرضه مي شود. افزايش سريع و خيره کننده حجم و قدرت بدني با مصرف اين دارو دور از انتظار نيست. حتي دزهاي سبک اين دارو نيز براي کبد انسان بسيار سمي و خطرناک است. همانگونه که ذکر شد، اغلب ورزشکاران ايران و حتي جهان، نوک سينه آزار دهنده خود را مديون اين دارو هستند. کساني که قصد استفاده از اين دارو را دارند، حتما بايد آن را به همراه داروهاي آنتي استروژن قوي به کار بگيرند و در صورت عدم دسترسي به نمونه هاي اصلي و قابل اعتماد اين داروها، از مصرف اين استروئيد چشم پوشي کنند.

از عوارض شايع و معمول اين دارو مي توان به ريزش مو، دردهاي شکمي و اختلالات گوارشي، سر درد، عارضه نوک سينه، افزايش فشار خون و احتباس شديد آب و املاح در بدن اشاره کرد. افت شديد حجم و وزن پس از اتمام دوره و پس از قطع دارو نيز در مورد اين استروئيد به روشني ديده مي شود. اين دارو همچنين موجب مهار و کم شدن ترشح طبيعي هورمون تستوسترون در بدن مردان مي شود. عوارض جانبي خطرناک و زياد اين دارو آن را به يکي از خطرناک ترين داروهايي که امروزه در زمينه پرورش اندام به کار گرفته مي شود، بدل کرده است اما دسترسي آسان ورزشکاران ايراني به نمونه هاي ساخت داخل و مناسب بودن قيمت آن، موجب شيوع مصرف اين دارو در بين ورزشکاران ايراني بوده است که اکنون پس از يکي دو دهه نيز عوارض رنگارنگ آن همانند نوک سينه، عقيمي مردان، طاسي سر و ريزش مو و حتي اختلالات رواني در بين ورزشکاران کهنه کار به وضوح ديده مي شود. کهنه کاري و پيش کسوتي که با 2 تن و نيم غرور جواب سلام مراجعه کننده را نسيه و با اشارت سر مي دهد، يقينا از خود بزرگي بيني و اختلالات شخصيتي و رواني عديده اي رنج مي برد که با مصرف افسار گسيخته «اکسي متولون» در دوران طلايي ورزشي اش نيز بي ارتباط نيست! قهرمان اسبقي که در سن 40 سالگي به دنبال پديدار شدن چند عدد اسپرم ناقابل در وجود خود، آواره اين مطب و آن بيمارستان مي شود نيز عقيمي برگشت ناپذير خود را از همين استروئيدها و مخصوصا از اين استروئيد به خصوص يه يادگار دارد. لازم به ذکر است که بسته هاي 100 تايي اين دارو روزگاري در داروخانه هاي ايران به قيمت 600 و چندي بعد هم به قيمت 900 تومان (ارزان تر از آنتي بيوتيک هاي آموکسي سيلين و آمپي سيلين) قابل تهيه بود. اين در حالي است که روزگاري تهيه «مگامس» اوريجينال ساخت «قاپوز آباد» ايران از «اکسي متولون» هاي تاريخ مصرف گذشته که از داروخانه ها و از ناصر خسرو جمع آوري شده و به قيمت ناچيزي خريداري مي شد و از نشاسته و کاکائو و ... و همين طور هم قالب کردن آن به ورزشکاران ايراني از پر سود ترين تجارت هايي بود که خيلي ها را به آنچه که مي خواستند رساند و اکنون نيز در چنين سطح گسترده اي عوارض جانبي آن را براي جامعه پيش کسوت مان به يادگار گذاشته است.

دوز مصرفی برای ورزشکاران ۱ تا ۱.۶ میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن برای نتیجه بهتر همراه ناندرلون و تستسترون مصرف گردد.

 

آراتست
 

اين استروئيد نيز به دنياي استروئيدهاي حيواني تعلق دارد. اين دارو را به نوعي استروئيدي جديد مي توان دانست که در مکزيک ديده به جهان گشوده است و بيش از چند سال از عمر آن نمي گذرد.

 کشور مکزيک از نظر استروئيدها اعم از استروئيدهاي حيواني و انساني غني بوده است به طوري که اين کشور را به نوعي مي توان بهشت گمشده ورزشکاران و مخصوصا پرورش اندام کاران دوپينگي و دارويي دانست.

 اين دارو اگر چه اصولا براي پروار کردن دام ها توليد شده بود ولي امروزه در پرورش اندام نوين جاي خود را به خوبي باز کرده است. ورزشکاران عموما اين دارو را از داروخانه هايي که براي حيوانات دارو عرضه مي کنند تهيه کرده و يا آن را از کلينيک هاي دامپزشکي تهيه مي کنند.

امروزه 3 تيپ از اين دارو در بازار شناسايي شده است:

·          آراتست 2500

·           آراتست 500

·           آراتست 250

آراتست 2500 را مي توان محبوب ترين و پر مصرف ترين نوع اين دارو دانست. اين دارو در ترکيب خود و در هر ميلي ليتر 200 ميلي گرم انانتات و 50 ميلي گرم پروپيونات دارد.

 اين داروي ترکيبي در ويال هاي 10 ميلي ليتري به بازار عرضه مي شود و نام کمپاني داروسازي «آراندا لب» نيز به نام کمپاني سازنده اين دارو بر روي آن حک شده است. واژه «لب» مخفف شده کلمه انگليسي لابراتور به معني آزمايشگاه مي باشد.

مصرف ترکيبي اين استروئيد جديد با استروئيدهايي همانند «ديانابول» و «آنادرول 50» و همچنين مصرف ترکيبي اين دارو با داروهاي تزريقي همانند «دکادورابولين»، «وينسترول» و «آکويي پويز» افزايش حجم مطلوبي را به همراه داشته است.

 اکسي متولون براي زنان و همين طور هم براي کساني که براي اولين بار استروئيد مصرف مي کنند و همچنين براي کساني که بدن آنها استعداد خوبي براي تبديل استروئيد به استروژن داشته و در برابر استروژن نيز حساسيت بالايي دارد دارويي بي مصرف و مضر است اما در مواردي که فرد سابقه اي طولاني در مصرف استروئيد داشته و به نوعي حرفه اي اين کار محسوب مي شود مصرف آن در کنار ديگر داروها قابل توجيه خواهد بود.

افزايش وزن حاصل از مصرف اين دارو را به نوعي مي توان با افزايش وزن ناشي از مصرف سوستانون 250 هاي اصل مقايسه کرد. کساني که براي اولين بار از اين دارو استفاده کرده و در کنار مصرف اين دارو از رژيم هاي پر پروتئين و سرشار از کالري نيز استفاده مي کنند و تمرين خوبي نيز دارند در حدود 5 الي 12.5 کيلو گرم افزايش وزن و حجم را تجربه مي کنند.

 البته بايد به اين مهم اشاره کرد که سهمي از اين افزايش وزن مربوط به تجمع آب و املاح در بدن بوده و پس از قطع مصرف دارو از بين خواهد رفت اما در کل مي توان افزايش حجم و وزن ناشي از مصرف اين دارو را مثال زدني ارزيابي نمود.

اغلب کساني که از اين دارو استفاده مي کنند گذشته از اينکه از نتايج کار احساس رضايت مي کنند بلکه از قيمت مناسب آن نيز رضايت کافي دارند. البته اين موارد تنها در کشورهايي که نمونه هاي اصل داروها به قيمت هاي اصلي به فروش مي رسند مصداق داشته و در کشوري همانند ايران که ويال هاي بريتيش دراگون به قيمت هايي به مراتب پايين تر از آنچه که خود کمپاني آنها را در اختيار عمده فروش ها قرار مي دهد تا حدودي نامربوط است.

قيمت هر ويال از اين دارو در بازار سياه دارو در کشورهاي ياد شده در حدود 75 الي 100 هزار تومان بوده است

اين دارو در ترکيب خود تستوسترون فراوان دارد و به همين دليل نيز گفته مي شود که به همراه اين دارو بايد از داروهاي کم کننده عوارض همانند نولوادکس براي کنترل استروژن و از هاش سي جي و کلومايد نيز براي افزايش ترشح طبيعي تستوسترون استفاده کرد.

قلابي سازان نمونه هاي قلابي اين دارو را حتي در آمريکا و اروپا وارد بازار کرده اند و به همين دليل نيز گفته مي شود که نمونه ها ارائه شده در بازار سياه اين دارو چندان قابل اطمينان نيست.

آراتست هاي 500 و 250 نيز تنها حاوي استر پروپيونات هستند. به دليل اينکه ماندگاري استر پروپيونات در بدن بسيار اندک بوده است ورزشکاران در فصول مسابقات ترجيح مي دهند تا از اين استر استفاده کنند

 

 

اين دارو که در برخي منابع آن را «تستوسترون آن دکانوات» نيز ناميده اند، به صورت کپسولهاي 40 ميلي گرمي و در بسته هاي 60 تايي به بازار عرضه مي شود. اين استروئيد خوراکي همچنين به نامهاي: «Androxon»، «Undestor»، «Restandol» و «Restinsol» نيز شناخته مي شود. اين استروئيد به صورت کپسولهاي تخم مرغي شکل و قرمز رنگ عرضه مي شود. اين دارو اولين و تنها ترين استروئيد خوراکي است که ترکيب «آلفا 17» را در خود ندارد. اين ترکيب که در اکثر استروئيدهاي خوراکي يافت مي شود براي کبد بسيار سمي است.

آندريول نيز همانند ديگر داروهايي که از تستوسترون مشتق مي شوند، تاثير بسيار مطلوبي بر افزايش قدرت داشته و به احياي سريع ذخاير گليکوژن در عضلات نيز کمک فراوان مي کند. مصرف داروهايي که از تستوسترون مشتق مي شوند، معمولا با کاهش تعداد اسپرم در مردان همراه است اما دزهاي معقول و سبک اين دارو در مقايسه با فرمهاي تزريقي تستوسترون، تاثير منفي کمتري بر روند طبيعي ترشح تسوسترون داشته و تعداد اسپرم ها در مردان را نيز کم نمي کند.مصرف اين دارو علاوه بر افزايش حجم، تشديد مطلوب چربي سوزي را نيز به دنبال خواهد داشت.در مصرف نرمال اين دارو بين 4 الي 10 کپسول در روز توصيه شده است

     

نام شيميايي اين دارو که در اصل نام شيميايي محتويات آن مي باشد به صورت زير آمده است:

·          تستوسترون استات

·          تستوسترون دکانوات

·          تستوسترون پروپيونات

·          تستوسترون فنيل پروپيونات

·          تستوسترون سي پيونات

به جرات مي توان گفت که بدون وجود هورمون تستوسترون که در بدن آدمي و در بدن ديگر موجودات زنده نيز توليد و ترشح مي شود دنياي استروئيدها نيز فقير و بي چيز مي بود و تنوع چنداني نمي داشت.

 همانگونه که از نام شيميايي اين دارو بر مي آيد اين دارو حاوي پنج استر مختلف از تستوسترون است. استفاده از اين پنچ استر به جاي يک استر نه براي تزئين و نه براي خالي بودن عريضه بوده و نه براي خودنمايي و نه براي ... بوده است. متخصصين داروسازي که در اين مورد و در اين قبيل موارد خاص به جاي درمان بيماري هاي انساني و حيواني در اصل براي رساندن ورزشکاران رشته پرورش اندام و ديگر رشته هاي قدرتي به موفقيت هاي سطح بالاي ورزشي و همين طور هم براي رسيدن به منافع اقتصادي سرشار ناشي از فروش استروئيدها فعاليت مي کنند در توليد اين دارو تمامي جوانب کار را سنجيده اند.

وجود استر استات در ترکيب اين دارو موجب مي شود تا تستوسترون آزاد شده از مصرف اين دارو به سرعت در بدن اثر کند و وجود چهار استر ديگر در ترکيب اين دارو که به نسبت استر استات طولاني اثر تر هستند نيز براي اين منظور تعبيه شده است تا اين دارو اثري طولاني مدت بر بدن داشته باشد و فرد مصرف کننده ناگزير از مصرف روزانه و ناگزير از تزريق هاي مداوم دارو نباشد.

                                      

با اين مقدمه مي توان گفت که مصرف اين دارو به دليل موجود بودن استر استات در فرمول آن با پاسخ فيزيولوژيکي سريع بدن همراه بوده و به دليل موجود بودن چهار استر طويل الاثر در ترکيب آن نيز با ادامه يافتن اين پاسخ فيزيولوژيکي در طولاني مدت همراه خواهد بود.

تستوسنرون همانگونه که خود نيز مي دانيد هورموني مردانه و طبيعي است که در بدن موجودات زنده نيز به مقدار کافي توليد و ترشح مي شود. اين هورمون خواص آنابوليکي ملايم و خواص آندروژني بسيار قدرتمند دارد. اين هورمون در بدن زنان نيز به مقدار بسيار کم توليد مي شود. به دليل اينکه اين هورمون خواص آنابوليکي در خور توجهي نيز دارد مي توان گفت که تزريق آن در بدن آدمي در صورتي که با تغذيه مناسب و با شدت تمريني کافي نيز همراه شود مي تواند فرايند سنتز پروتئين در عضلات را به نحو مطلوبي تشديد کند.

با مصرف تستوسترون مي توان انتظار افزايش وزن و انتظار کاهش دفع نيتروژن از بدن را داشت. نتيجه اين تاثير نيز در طولاني مدت به صورت افزايش حجم عضلاني و افزايش قدرت بدني ديده مي شود. البته در اين ميان از تاثير دوگانه تستوسترون در بدن آدمي نيز نبايد غافل شد و اين مهم را نيز نبايد از ياد برد! عليرغم اينکه مصرف دزهاي پايين تستوسترون تزريقي موجب افزايش يافتن ميزان ترشح نوع طبيعي اين هورمون در بدن مي شود اما با مصرف دزهاي بالاي اين هورمون، ميزان ترشح طبيعي آن در بدن آدمي نيز رو به نزول نهاده و کاهش مي يابد.

اين دارو به صورت ويال هاي مولتي دز و در اندازه هاي 10 و 20 ميلي ليتري عرضه مي شود. هر کدام از اين ويال هاي نيز حاوي مواد زير هستند:

·          20 ميلي گرم در ميلي ليتر تستوسترون استات

·           90 ميلي گرم در ميلي ليتر تستوسترون دکانوات

·           45 ميلي گرم در  ميلي ليتر تستوسترون پروپيونات

·     45 ميلي گرم در ميلي ليتر تستوسترون فنيل پروپيونات

·           75 ميلي گرم در ميلي ليتر تستوسترون سي پيونات

قابل توجه حضراتي که از ديدن دز 300 الي 500 ميلي گرم در هفته تستوسترون انانتات در دوره اي که اين حقير آن را از منابع علمي موثق ترجمه کرده بودم بر آشفته مي شوند و به خيال خود بر ما و در اصل بر محققين و متخصصين استروئيد آمريکايي که اين دوره را تنظيم کرده بودند خرده مي گيرند! دارويي که در اين ستون به شرح آن پرداختيم و حضرات داروفروش مربي نيز انواع اصل و قلابي آن را بي محابا تجويز کرده و به فروش مي رسانند حاوي 5 استر مختلف از تستوسترون بوده است! در صورتي که تجويز کننده و يا مصرف کننده اين قبيل داروها در سايه اطلاع رساني صحيح و اصولي از ماهيت واقعي دارو ها باخبر باشند به جرات مي توان گفت که از تجويز و يا از مصرف افشار گسيخته آن دوري کرده و يا دست کم در تجويز و يا در مصرف آن احتياط بيشتري مي کنند.

محافظ پلاستيکي درپوش ويال هاي محتوي اين دارو آبي بوده  در پوش لاستيکي آن نيز به رنگ آب کم رنگ و يا به رنگ سبز ديده مي شود

هدف ما از باز کردن اين ستون نيز اطلاع رساني و در نتيجه کم کردن تقاضا براي مصرف استروئيد ها و با يک درجه تخفيف نيز به بهبود روش هاي استفاده از اين داروها و در نتيجه نيز حداقل رساندن عوارض جانبي  ناشي از مصرف آنها بوده است.

مصرف چنين داروهايي با اين مقدار استر تستوسترون در صورتي که با بي احتياطي همراه بوده و يا به جاي اينکه با رعايت اصول علمي همراه شود به دستور و به تجويز دکتر جکول ها و غيره باشد و ايضا در صورتي که به همراه مصرف ولو علمي و کارشناسي اين قبيل داروها از داروهاي کم کننده عوارض مرغوب نيز استفاده بهينه نشود بروز عوارض جانبي شديد از جمله عارضه نوک سينه و تجمع چربي و آب زايد در بدن و ... نيز ناگزير خواهد بود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۴:۵۸ بعد از ظهر  توسط مهدی  |